KUPONGKODER Upp till €150 >>>
Laddar...

Blizzard Hustle 9 23/24

50%
Endast %1 kvar
As low as 3 928,63 kr Regular Price 7 856,66 kr
50%
Inklusive. moms.

Vilken längd på skidan

Vilken längd på skidan du behöver beror på din nivå, vikt, längd, typ av skida och personliga preferenser.

Tabellen nedan är en guide som hjälper dig att bestämma rätt längd på skidan för din skidtyp och nivå.

Mer information
Skidans dimensioner 128-94-117
Svängradie 17m @ 180cm

Snabböversikt

Beskrivningen av denna produkt har översatts automatiskt. Klicka här för att läsa originaltexten.

Blizzard Hustle-skidorna är lätta i uppförsbacke och otroligt stabila i nedförsbacke och är här för att täppa till gapet mellan de lätta Zero G-touringskidorna och de solida Rustler Freeride-skidorna. Med en TrueBlend Free Woodcore och Carbon-stöd är skidan fuktig, stabil och lätt. Blizzard Hustle gör inga kompromisser på någon punkt i din skidupplevelse. Ta fram Blizzard Hustle 9 om du vill ha en kraftfull turskida eller en lätt allmountainskida.

Detaljer

Rocker Camber Small Rise
Skidor med en rocker i spetsen, camber i mitten och en liten rise i tailen är mycket mångsidiga. Skidan är lätt att svänga och cambern under foten ger skidan grepp på hårdare snö. Tailen är något upphöjd, men det är inte som en full rocker. Detta ger en balanserad kombination av lätt sväng och carving, utan att kompromissa med stabiliteten.


Konstruktion för freeride och backcountry


Trueblend Free träkärna
Trueblend Free Woodcore placerar tre olika densiteter av trä tillsammans för att bilda en träkärna som är särskilt utformad för att optimera skidans flex och ge en jämn och balanserad känsla. Blandningen av de olika trädensiteterna skapar tre distinkta flexzoner: en mjukare flexzon i tip- och tailområdena, som gör det enkelt att initiera och släppa svängar, en medium flexzon framför och bakom bindningen, som ger förtroende och kontroll, och slutligen en styvare flexzon i mitten, under bindningen, som garanterar perfekt kantgrepp och stabilitet. Trueblend woodcores är utformade för att ge precis rätt mängd av det du behöver, prestanda, kontroll och självförtroende, för att göra vad du vill, när du vill, var som helst på berget.


Kolfiber D.R.T.
"Dynamic Release Technology" är en teknik för dynamisk energiavgivning för friåkning/backcountry-skidor. D.R.T. blandar kolfiber med glasfiber för att ge dig bättre stöd, mer självförtroende och bättre prestanda utan att kompromissa med det roliga.

Styrkan och lättheten hos kolfiber garanterar:
- lättviktig dämpning
- stabilitet och kontroll"


Konstruktion av sidovägg
Ett PU-skikt som förseglar skidans lagerkonstruktion på sidan och ger extra styrka. Skidor med sidewall-konstruktion är i allmänhet mer stabila i fart, livligare och mer hållbara.

Technical Details Blizzard Hustle 9

Size157164172180188
Tip width(mm)123124124.5127.5128
Waist width(mm)9292929494
Tail width(mm)113114114.5117117.5
Radius - Sidecut(m)131415.51718.5
Weight per ski(g)13701520165018001860