Stock Clearance | Upp till 60 % rabatt på förra säsongens skidor, snowboards och splitboards
Välj din plats

Armada Antimatter 88 26/27

6 372,34 kr
5 781,97 kr
+ Gratis montering
Lägg till bindningar
Skapa ett skidpaket och dra nytta av våra fasta priser. Du kan ange din monteringsinformation i kundvagnen eller senare via e-post.
Skidstavar
Lägg till en skidstav till ett förmånligt paketpris med minst 20 % rabatt på ordinarie pris.
Gratis Snowcountry Skibag
Gratis skidfodral vid köp av denna skida. Så långt lagret räcker.
check-circle exclamation-circle dots-circle-horizontal
Showroom pick code QR

Showroom pick code

Scan with the pick app

Egenskaper

Nivå

Nybörjare
Lite avancerat
Avancerad
Väldigt avancerat
Expert

Karaktär

Soft & Playful
←
•
→
Stiff & Aggressive

Svängar

Short
Medium
Long

Grip

Low
←
•
→
High

Snöförhållanden

Soft
←
•
→
Hard
Viktiga detaljer
Säsong 2026-2027
Nivå Avancerad, Väldigt avancerat, Expert
Svängradie 17m @ 168cm
Skidans dimensioner 130-88-111

Kort sagt

Armada AntiMatter 88 är en sportig all-mountain-skida för avancerade åkare som främst åker på pisten men inte vill begränsas till en traditionell pistskida. Tack vare kombinationen av Speed Metal Titanal-konstruktion och en modern form erbjuder skidan gott om grepp, stabilitet och trygghet i högre hastigheter, samtidigt som den känns överraskande kvick och lekfull. AntiMatter 88 trivs bäst på hårt packade pister och i vardagliga snöförhållanden, där den inbjuder till dynamiska svängar och en aktiv åkstil. Om du söker mycket flyt i djup snö passar bredare modeller i AntiMatter-serien bättre. Denna skida är utvecklad för åkare som vill kombinera kraftfulla pistskidegenskaper med modern all-mountain-mångsidighet.

I detalj

Tip rocker pistskidor

Popplakärna
En 100% popplakärna ger en skida som är stabil och förutsägbar men ändå kraftfull i alla snöförhållanden. 

All-mountain Edge 2.1
Stark stålkant anpassad efter skidtypen. Allmountain 2.1 är en värmeförstärkt stålkant med perfekt balans mellan hållbarhet och skidkänsla.

AR100 Sidewall
Hel längdsida på 100% av skidan för att ge maximal vridstyvhet och kantgrepp.


 

Beskrivningen av denna produkt har översatts automatiskt. Klicka här för att läsa originaltexten.

Tekniska specifikationer

Piste 130 88 111
Tip & Tail Rocker
Teknisk

Kännetecken

  1. Piste
    Shape

    Piste

    The shape of a piste ski is designed for groomed slopes. Its narrower platform allows quick edge-to-edge transitions and precise turn initiation, with a strong focus on grip and control on firm snow.

  2. Tip & Tail Rocker
    Profil

    Tip & Tail Rocker

    A Tip & Tail Rocker profile has an earlier-rising tip and tail with camber underfoot. This makes the ski easier to turn and increases versatility in soft and variable snow.

  3. Woodcore
    Ski core

    Woodcore

    Provides a natural combination of damping, rebound and support. This gives the ski a predictable and balanced feel in different conditions.

  4. Directional
    Ski outline

    Directional

    Features a longer and generally wider tip than tail, with the sidecut positioned further back. This makes the shape clearly focused on forward skiing and provides more support and direction when entering and exiting a turn.

  5. Full Sidewall
    Side wall

    Full Sidewall

    Uses a vertical sidewall along almost the entire length of the ski. This provides direct power transfer to the steel edges and is commonly used on skis where precision, edge grip and support are important.

  6. Carbon
    Core Tech

    Carbon

    Lightweight carbon reinforcement can add stiffness and a more direct response without adding much weight. This helps the ski remain light while still providing support, although the exact effect depends strongly on the amount and placement of the carbon.

  7. Medium
    Flex

    Medium

    Offers a good balance between easy flexing and sufficient support. This keeps the ski accessible at a relaxed pace while providing more stability and control as speed and load increase.

  8. Medium
    Radius

    Medium

    With a radius of 17m @ 168cm, this ski offers a good balance between easy turn initiation and stability at speed. It feels predictable in short to medium-length turns and remains stable as the pace increases.

Storlekstabell

Armada Antimatter 88

Size160168176184
Tip width(mm)128130131132
Waist width(mm)88888888
Tail width(mm)110111112113.4
Radius - Sidecut(m)16.216.717.217.7
Weight per ski(g)1450157516751800