Stock Clearance | Upp till 60 % rabatt på förra säsongens skidor, snowboards och splitboards
Välj din plats

Faction Prodigy 1 26/27

6 361,33 kr
+ Gratis montering
Lägg till bindningar
Skapa ett skidpaket och dra nytta av våra fasta priser. Du kan ange din monteringsinformation i kundvagnen eller senare via e-post.
Skidstavar
Lägg till en skidstav till ett förmånligt paketpris med minst 20 % rabatt på ordinarie pris.
Gratis Snowcountry Skibag
Gratis skidfodral vid köp av denna skida. Så långt lagret räcker.
check-circle exclamation-circle dots-circle-horizontal
Showroom pick code QR

Showroom pick code

Scan with the pick app

Egenskaper

Nivå

Nybörjare
Lite avancerat
Avancerad
Väldigt avancerat
Expert

Karaktär

Soft & Playful
←
•
→
Stiff & Aggressive

Svängar

Short
Medium
Long

Grip

Low
←
•
→
High

Snöförhållanden

Soft
←
•
→
Hard
Viktiga detaljer
Säsong 2026-2027
Nivå Lite avancerat, Avancerad, Väldigt avancerat
Svängradie 17m @ 178cm
Skidans dimensioner 120-88-112
Freestyle Intended Use Park & Pipe, All-Mountain Freestyle
Country of origin BG

Kort sagt

Faction Prodigy 1 är en parkfokuserad skida utvecklad för åkare på medelnivå som vill ha mångsidighet både på pist och i parkens funktioner. Med en midja som är 10 mm smalare än Prodigy 2 möjliggör den snabbare kantbyten och ger precis kontroll på preparerade pister. Popplarkärnan, förstärkt med ask, ger extra hållbarhet och gör skidan stark nog att klara stora stötar och upprepad användning i parken. I en balans mellan lekfullhet och stabilitet är Prodigy 1 idealisk för åkare som utvecklar sina freestylefärdigheter samtidigt som de vill köra varv på pisten.

I detalj

Rocker Camber Rocker
Skidan är lätt att svänga tack vare en upphöjning både i spetsen och tailen. På grund av cambern under foten ger skidans midja grepp på hårdare snö. Skidor med denna typ av profil tycker om att åkas från en mer centrerad hållning..

Popplarkärna 
Poppel är ett lätt, hållbart lövträd som är känt för sin flex, pop och vibrationsdämpning. Som används exklusivt i denna skidkärna förbättrar det prestandan och ger torsionsstabilitet för imponerande grepp i utförsbacken.

Kolfiber/gummi stompplatta 
En 600 mm lång, 15 mm bred kolfiber- och gummiförstärkning är placerad under foten, strax ovanför kanten, och ger extra hållbarhet åt denna mångsidiga all-mountain-skida. Detta lager skyddar inte bara träkärnan från stötar mot rails utan ökar också stabiliteten och absorberar vibrationer under dina pjäxor, vilket gör landningarna mjukare för både dig och dina skidor.

XL 2,5 mm Kanter
Extra tjocka kanter för att säkerställa att skidorna tål mer slitage och håller längre.

Directional Twin
En smalare tail än spetsen som säkerställer ultimat utförsprestanda. Twin-tipen i tailen uppmuntrar lekfullhet och en freestyle-hållning, vilket innebär att det inte är något problem att åka switch.

Elliptisk sidcut 
Den elliptiska sidcuten består av en längre radie under foten och kortare radier i spetsen och tailen. Den längre radien under foten möjliggör snabbare och enklare pivotering, medan en kortare radie i spetsen och tailen ger enklare svänginledning. Denna sidcut tillåter en stor variation av svänglängder, vinklar och monteringspositioner.

Sidoväggskonstruktion
En slitstark PU-sidovägg tätar och skyddar skidan lageruppbyggnad samtidigt som den tillför strukturell styrka. Genom att förbättra kraftöverföringen från åkaren till kanterna ger sidoväggskonstruktionen bättre kantgrepp, ökad stabilitet i högre hastigheter och mer precis hantering. Den förbättrar också hållbarheten och motståndskraften mot stötar för långvarig prestanda.

Faction Mounting Guide
The Faction Collective mounting point recommendation: a subtle difference in mounting position can greatly enhance your skiing experience.

Newschool +3 cm: du vill ha en lekfull skida för twin-tip-inspirerad åkning.

Progressive +1,5 cm: fantastisk mångsidighet, carving & slashing, det bästa av båda världar.

Classic ger optimal carvingprestanda och bra flyt i djup snö.


Beskrivningen av denna produkt har översatts automatiskt. Klicka här för att läsa originaltexten.

Tekniska specifikationer

Freestyle 120 88 112
Tip & Tail Rocker
Teknisk

Kännetecken

  1. Freestyle
    Shape

    Freestyle

    The shape of a freestyle ski is designed for tricks, jumps and creative use of the terrain. Its shape keeps the ski agile and easy to steer, while supporting switch skiing and use in the park.

  2. Tip & Tail Rocker
    Profil

    Tip & Tail Rocker

    A Tip & Tail Rocker profile has an earlier-rising tip and tail with camber underfoot. This makes the ski easier to turn and increases versatility in soft and variable snow.

  3. Performance Woodcore
    Ski core

    Performance Woodcore

    Developed to provide more support, precision and stability. This gives the ski a more direct and powerful character, especially at higher speeds and during technical skiing.

  4. Hybrid Cap Sidewall
    Side wall

    Hybrid Cap Sidewall

    Combines sidewall and cap construction within the same ski. The sidewall is used where direct power transfer is desired, while the cap construction on other sections can help reduce weight and create a more accessible skiing feel.

  5. Stomp Pad
    Core Tech

    Stomp Pad

    Local reinforcement around the area underfoot and the binding. It is designed to handle high loads and hard landings, giving this part of the ski additional support and durability.

  6. Medium
    Flex

    Medium

    Offers a good balance between easy flexing and sufficient support. This keeps the ski accessible at a relaxed pace while providing more stability and control as speed and load increase.

  7. Medium
    Radius

    Medium

    With a radius of 17m @ 178cm, this ski offers a good balance between easy turn initiation and stability at speed. It feels predictable in short to medium-length turns and remains stable as the pace increases.

Storlekstabell

Faction Prodigy 1

Size158164171178184
Tip width(mm)120120120120120
Waist width(mm)8888888888
Tail width(mm)112112112112112
Radius - Sidecut(m)1315161719
Weight per ski(g)15001580164017501800