KUPONGKODER Upp till €150 >>>
Laddar...

Salomon QST Echo 106 23/24

30%
Endast %1 kvar
As low as 6 636,36 kr Regular Price 9 428,71 kr
30%
Inklusive. moms.

Vilken längd på skidan

Vilken längd på skidan du behöver beror på din nivå, vikt, längd, typ av skida och personliga preferenser.

Tabellen nedan är en guide som hjälper dig att bestämma rätt längd på skidan för din skidtyp och nivå.

Mer information
Skidans dimensioner 138-106-125
Svängradie 18m @ 173cm

Snabböversikt

Beskrivningen av denna produkt har översatts automatiskt. Klicka här för att läsa originaltexten.

QST Echo 106 är en turnéspecifik utveckling av den ikoniska QST-serien. QST Echo 106 kombinerar en kärna av karuba/poppel, superlätta basaltfibrer och korkdämpare, för en lättare, livligare, gå överallt backcountry-ski. Det perfekta valet för freeriders som siktar på längre turer.

Detaljer

Rocker Camber Rocker Rocker
Skidan är lätt att svänga tack vare en höjning i både spetsen och svansen. Tack vare cambern under foten ger skidans midja grepp på hårdare snö. Skidor med den här typen av profil gillar att åka från en mer centrerad ställning...

Woodcore
Kärnan består av särskilt utvalda träslag som lamineras i olika sammansättningar till en solid kärna. Detta ger konstruktörerna kontroll över skidans alla egenskaper.

Sidoväggskonstruktion
Ett PU-skikt som förseglar den skiktade skidkonstruktionen på sidan och tillför styrka. Skidor med en sidoväggskonstruktion är i allmänhet stabilare i hastighet, livligare och mer hållbara.

Technical details Salomon QST Echo 106
Size157165173181189
Tip width(mm)136137138139140
Waist width(mm)106106106106106
Tail width(mm)123124125126127
Radius - Sidecut(m)1617181920
Weight per ski(g)15301610170017601940